Sweden · 50 Days · 12 Moments · November 2017

Erasmus Gävle, SWE


21 December 2017

Cesta domů

13 December 2017

Ve školní knihovně byl koncert místního sboru. Na plakátu stálo 'Lucia', tak nevím, jestli se tak jmenoval ten sbor či ten koncert. Kdosi říkal, že to je nějaký hodně tradiční den ve Švédsku, jehož tradice spočívá právě ve zpěvu při svíčkách.

12 December 2017

Konečně nás zasypal sníh, už jsem myslel, že ho zase celý rok neuvidím. Bohužel vydržel asi 4 dny a pak roztál. Cesta na kole po městě byla v tomhle období obzvláště zajímavá...

11 December 2017

Předmět 'Urban Geovisualisation' měl dnes přednášku od hosta z firmy ÅF Eskilstuna o využití virtuální reality v tomto oboru. Všichni jsme si měli na své chytré telefony předem stáhnout aplikaci SketchFab a RoundMe. Přednášející pak mluvil o modelech, jejich exportu do formátu sférické fotografie nebo 3D tisku. Nakonec nám rozdali nástavce na chytrý telefon pro virtuální realitu a každý jsme se měli pomocí svého telefonu ponořit to modelu, který jsme vytvořili. Byl to neuvěřitelně skvělý zážitek!

9 December 2017

Laura organizovala vánoční party u sebe v bytě. Každý měl přinést něco k jídlu. Bohužel nejsem schopen stvořit nic, co by snědl někdo jiný než já, tak mi Sevi navrhl, že mu můžu pomoci něco uvařit. Nakonec to stejně udělal celé on, ale přidal jsem aspoň něco se své lednice. Vznikla z toho zeleninová polévka s hráškem a brokolicí. Ostatní měli mnohem sofistikovanější jídla. Byt byl nacpaný k prasknutí, všude bylo horko, jídlo, pivo a hlasitá hudba. Odešel jsem naštěstí opět dřív, než stačila přijet policie, tak jsem unikl drobné nepříjemnosti.
Dnes byl zase hokej, Gävle vs. Lulea. Musel jsem bohužel odejít po druhé třetině, protože jsme měli sraz se Severinem, abychom konečně pohnuli s projektem. Ale nakonec to ani tolik nevadilo. Když jsem odcházel, tak jsme vyhrávali 3:0.

3 December 2017

Dnes bylo oficiální zahájení vánoční kozy v centru Gävle. Na náměstí se sešlo úplně celé město, nebylo k hnutí. Samozřejmě všichni Erasmáci přítomni, hlavně kvůli ohňostroji, který měl celou akci zakončit. Minulý ohňostroj na festivalu Å-Draget nebyl moc uspokojující, tak jsme byli zvědaví. Byla velká zima a program začal samozřejmě ve Švédštině... Ale nakonec to moc nevadilo, protože většina vystoupení byla pěvecká a řeči v mezičase asi stejně moc lidí neposlouchalo. Vystoupil místní sbor, pak nějaké místní opravdové zpěvačky. No a nakonec byl parádní ohňostroj. Všem se nám moc líbil. Potom jsme šli na 'vánoční trhy' ale bylo to jen asi 5 stánků z nichž jeden prodával zmenšeniny vánoční kódy a zbytek nějaké oblečení či co. Všem to přišlo celkem trapné, řekl bych 😃. Němci byli zvyklí na lepší.

28 November 2017

Dnes mi konečně vyrostla řeřicha, tak jsem měl hned bohatší večeři...

21 November 2017

Dnes byla přednáška o geodesignu. Šlo o propojení přírody, umění a techniky. Přednáška byla hrozná 😃, moc jsem se toho nedozvěděl... Zapamatovat jsem si jen jeden slavný dům nad vodopádem, což byla ukázka dokonalého souznění architektury a přírody.

16 November 2017

Naše univerzita nabídla zahraničním studentům zdarma lístky na další taneční představení v divadle v centru. Myslel jsem, že to nemůže být horší něž to minulé, navíc to bylo zase zadarmo, tak jsem šel. Bohužel to bylo ještě horší než posledně, jakési moderní představení, ve kterém se nic nedělo, bylo to pomalé a krátké. Na letáku stálo něco jako "______". Příště už si to asi nechám ujít, i kdyby to bylo zase zadarmo.

5 November 2017

Zajel jsem si přes celé město do obchodu Biltema, který prodává snad úplně všechno, kromě potravin. Pořídil jsem tam brzdové špalky na kolo. Ani nevím jestli se to ještě vyplatí, když už jsem skoro v půlce pobytu a zvládl jsem to zatím bez nich. Ale snad se v zimě budou hodit. Doma jsem pak musel dostat kolo do pokoje, abych je mohl v teple vyměnit podle návodu na YouTube. Vše se snad povedlo, tak snad to bude brzdit.

1 November 2017

Půjčil jsem kolo Francouzce, která bydlí o patro výš, protože potřebovala dojet na nádraží na vlak tak brzo ráno, že ještě nejezdily autobusy. Jako výměnu mi půjčila svoji lítačku na MHD, takže jsem mohl zkusit autobusy. Byla to katastrofa, když jsem šel na bus, samozřejmě mi ujel, protože jsem se zapomněl podívat v kolik jede. Pak jsem při přestupu zapomněl nastoupit, protože mi Google řekl jiné číslo busu, no hrůza, kolo je mnohem lepší. Moje kolo zůstalo zamčené u nádraží a musel jsem si pro něj dojet. Dostal jsem hodně jasnou fotku, abych ho našel, až si pro něj půjdu. Z té jsem toho moc nepoznal, ale naštěstí jsem nemusel hledat moc dlouho a našel jsem, i když se to zprvu zdálo nemožné. Přestože jsem měl lítačku tři dny, jezdil jsem radši na kole.