Europe, Asia, Africa · 15 Days · 49 Moments · May 2017

Hvězdy Zanzibaru


30 May 2017

V samé euforii z návratu domů a dokonce i dohledání zavazadel jsme se zapomněly ozvat. Vše dobře dopadlo, jsme živé, zdravé, bez jakékoliv újmy, jsme doma a zážitky, ty už nám nikdo nevezme. Moc děkujeme za Vaši přízeň :)
Dobré ránko přejeme z Dubaje. Uteklo to jako voda a opět sedíme zde v Dubaji. Za 2,5 hoďky vyrážíme ku Praze :)

29 May 2017

Tak nakonec to vypadá, že odletíme na čas :). Dostat se z Tanzanie není vůbec jednoduché. Musíte vyplnit arrival card, nechat se vyfotit, dát otisky prstů.. zavazadlo si sami zvážíte a pak doufáte, že ho někdo odnese do letadla. No uvidíme. Ahoj v Dubaji 🛫
Už několik hodin sedíme na letišti v Dar Es Salaamu a ještě spoustu hodin sedět budeme. Plánovaný odlet v 19:50 se posunul na 20:55. Dobrá zpráva je, že nebudeme dlouho čekat v Dubaji. Špatná, že pokud se let ještě zpozdí, tak budeme čekat dlouho v Dubaji - na jiný navazující let :D. Držte nám palce. Zatím se dloooooouze občerstvujeme.🍟🌯
Čtrnáct dní uteklo jako voda, a tak se znovu přesouváme trajektem. Cílová destinace Dar Es Salaam, odkud v 19:50 odlétáme. Tentokrát jedeme moderním trajektem, který by měl jet pouze hodinku a půl namísto čtyř. Jako úspěch bereme, že jsem úspěšně prošla přes několik kontrol, i když mám na lístku jméno Srbbon. ⛴

28 May 2017

Dnes jsme navštívily unikátní zařízení Cheetah's Rock. Jedná se o záchrannou stanici pro místní exotická zvířata, kde máte možnost osobního kontaktu a krmení zvířat. Dozvěděly jsme se spoustu zajímavých věcí o místních zvířatech, věcí, které zahřály u srdíčka, i věcí, za kterých je člověku ouzko. Každopádně zážitek je to nepopsatelný. Pohladit si zebru, krmit komby a lemury sedící na Vašem rameni, vidět jedny z posledních hyen žíhaných, podávat lvu maso přimo do tlamy a nechat se oblíznout gepardem...to se prostě musí zažít :)
Po výletě jsme se vydaly na večeři na Forodhani garden na masíčko a mořské plody. Kreventky na špejli za 60 Kc, mňam :).

27 May 2017

Udělaly jsme si holčičí odpoledne - malování henou a copánky :). Africké ženy si nechávají pomalovávat ruce a chodidla, protože jinak z jejich těla není nic vidět.
A nakonec jsme dostaly dárečky. Kabelku, gumičku do vlasů, přívěšek na krk ve tvaru žáby a čelenku ♡. To vše upletené z palmového listu.
1) Okurkový strom. Plod je taková rádoby hadovka. 2) Hřebíček. Vláda na něj má monopol. Když pokácíš 1 strom, jdeš na rok do vězení a pak jich musíš vysázet 100. 3) Káva. Pěstují zde robustu a arabicu. 4) Vanilka. Po šafránu nejdražší koření na světě. 5) Cosi, co nazval přírodní rtěnkou :). Masajové si tím barví vlasy na červeno. 6) Zelený pepř, který po uzrání zčervená, po vymáchání zbělá a po usušení zčerná. 7) Přírodní dezinfekce. 8) Banány. Banánovník plodí jen jednou ročně a pak je nutné ho seříznout, aby plodil příští rok. 9) Lemon grass. Čistí tělo od hliníku a po zapálení funguje jako repelent. * Listy skořice voní jako hřebíček a kořen jako mentol. ** Přírodní viagra pro muže je zázvor, pro ženy muškátový oříšek.
Protože Zanzibar je ostrov koření, nemohly jsme vynechat Spice tour, a protože jsme ženy spořivé vydaly jsme se místní dopravou tedy dala-dala minibusem za exkluzivní 3 Kč do 15 km vzdálené vesnice, kde na nás již čekal Mr.Dulla, který nás seznámil s kořením a velice nás obohatil cennými informacemi.

26 May 2017

Jak vlastně vypadá Stone town? Upřímně, není to nejčistší a nejkrásnější město, jaké jsme kdy navštívily. Vlastně je tu fakt špína. V obchodech nemají skoro žádné jídlo a pokud ano, tak nějaké chlazení neřeší. Našly jsme tu však jeden supermarket! A tam nějaké to papání nakoupily, abychom přežily ramadán :).
Hned u Prison Island jsme zkusily opět šnorchlovat. Díky našemu kapitánovi, který nám zakotvil na skvělém místě jsme měly jedinečný zážitek, který trumfnul i Mnenba Island :)
Dnes jsme se lodičkou vydaly ze Stone town na Prison Island, ostrov, kam vozily neposlušné otroky, avšak dnes zde zde sídlí 125 želv. Nejstarší má již 192 let :)

25 May 2017

Tak jsme zdárně dorazily do Stone town :). Ubytování vypadá skvěle. Ještě čekáme, až nám uklidí pokoj, protože děvčata z Kanady, která ho obývala před námi, tam udělala hrozný bordel. 🐷
Cestou z Nungwi nám taxi zastavil u místních zřícenin. Sice jsme chtěly Fukuchani ruins, ale viděly jsme Mvuleni ruins, ale pevně věříme, že by to vypadalo obdobně. Pokračujeme dál do Stone town :)
V 11 pro nás přijede taxík a odveze nás do hlavního města Zanzibaru, Stone Townu. Počasí nám dnes ráno přeje, a tak si ještĕ užíváme moře. Slunění na pláži se líbí i kravám. 🐮

24 May 2017

Koktejl Blue Ocean Sunset, moře a za chvilku véča. Co víc si přát :). 🍹🍕
Dnes jsme se konečně dostaly na atol Mnenba Island, který je v soukromém vlastnictví a celebrity si zde válí šunky, nebylo tedy dovoleno vstoupit na jeho pláž. Naše loď tedy připlula k tomuto ostrovu, naskákaly jsme do vody a šnorchlovaly :) viděly jsme Dory, další rybky, korály a medúzky (ty i cítily)

23 May 2017

Dnes jsme se vydaly na pláž Kendwa. Spousta resortů, jejich hlídačů, uklizené pláže :) je tak pěkná, že z ní nešlo odejít, a to doslova. Příliv nás zde uvěznil a tak jsme tam strávily celý den a čekaly a čekaly :)

22 May 2017

Posilněné po večeři na pláži při svitu petrolejky a osvěžené koktejlem Baileys banana colada se zabavujeme v našem bungalovu hrou LODĚ a svítíme si baterkama, neboť vypadl proud ;)
Navštívily jsme rezervaci želv Baraka aquarium. Zde zachraňují želvy chycené do rybářských sítí tím, že je vykoupí od rybářů, kteří by je sežrali či prodali k sežrání. Ten pocit, když krmíte želvu, jste s ní v jedné nádrži, pohladíte ji po krunýři, po hlavě a pak jste zcela obklopeni želvami.... No, to se prostě musí zažít :) 🐢
O tomto kokosu můžeme říct, že byl zaručeně čerstvý :).
S palačinkami začíná den vždycky lépe. I když venku prší a prší. Odpoledne by se snad už ale mělo vyjasnit :).

21 May 2017

Na Zanzibaru mají jiné zásuvky a protože se nám redukce zabydlela v Paje, tak jsem se bály, že se nám za chvilku vybijí všechny přístroje. Náš pan domácí nám ale nabídl netradiční řešení. Do třetí dirky nacpal párátko a fungujeme! 😆🤗
Tak na potápění se nejede, nasmlouvaný černoch nedorazil a na vzkazy neodpovídá. Stále ještě prší, a tak se snažíme zabavit s naším novým domácím mazlíčkem. Lucka ji láskyplně pojmenovala Špičatá drštička. 🐺🐈
Období dešťů neznamená, že prší pořád, ale když prší, tak to stojí za to. Za chvilku máme domluvený druhý pokus na delfíny + potápění u ostrova Mnenba. Snad přestane, jinak použijeme brýle a šnorchly už ve člunu :). 🐠🐡🐙

20 May 2017

Po večerní koupačce jsme vyšly z našeho bungalovu, ušly 10 metrů a daly si zasloužený drink Nungwi blue ocean a povečeřely vegetariánskou pizzu a file z doraty s kokosovou omáčkou a rýží. Spokojené s napapanými bříšky, každá ve své obrovské posteli s nebesy přejeme dobrou noc :)
Původně jsme měly zálusk na banány, ale ve stánku s ovocem je prostě nemají. Asi si půjčíme mačetu a dojdeme si pro ně samy. Nakonec jsme si koupily mango, kus za 15 Kc :). A je výborné.
Moc se nám tu líbí, dokonce tak moc, že programový vedoucí Lucka zvažuje změnu itineráře a zkrácení pobytu ve Stone Town :).
Naše nové doma v Nungwi ♡
Opouštíme Paje a přesouváme se taxíkem do Nungwi. Na první fotce je naše úžasná slečna domácí :).
V Paje nás v noci zasáhl silný liják s větrem. Ještě jsme vas neinformovaly, že naše okna v Paje neměla skla, a tak jsme slyšely skutečně vše, co se kolem nás šustlo. Byla zde jen síť proti komárům a právě ta v noci při tom silném větru vypadla. Takový prudký slejvák se prostě musí zažít, snad nás nezasáhne až budeme venku ;)

19 May 2017

Co nejzvláštnějšího se nám dnes stalo? Na pláži jsme potkaly stádo krav, což není zrovna běžné, a tak jsme to chtěly zdokumentovat. Než jsme se rozkoukaly, tak se proti nám jedna kráva rozeběhla a narazila do mě hlavou! Asi není na blondýnky.. naštěstí přiběhl kamarád černoch a zachránil situaci. Nakonec nemáme ani tu fotku.. 🐮🐂
Moře je tu hodně mělké, tak jsme zkusily dojít co nejdál a tam se potápět. Až do hloubky se nám nepodařilo dostat, protože nás dostihl západ slunce 💥. I tak se nám však podařilo něco ulovit :).
Učíme se smlouvat a moc nás to baví. Ze 78.000 šilinků na 45.000 to už se docela vyplatí. Naše taktika odejít a nechat je pár minut vycukat docela funguje :). Zítra navštívíme IKEU a nakoupíme u Gucciho.
Při včerejší večeři jsme potkaly mladý pár z ČR. Společně jsme dnes ráno v 6 hodin vyrazili na delfíny (ano, tak brzo neboť delfíni prý nemají rádi slunce). Delfíny jsme bohužel neviděli. Po hodině kroužení na moři bylo našemu polskému spolucestujícímu značně nevolno a tak jsme solidárně zamířili ke břehu. V Africe se musí sjednávat, to je pravda, ale nesmí to být příliš, nebo na Vás vezmou klacek, jako se stalo Martinovi, který jel s námi. Vše dobře dopadlo a v pořádku jsme se vrátili. Naše božská paní domácí na nás čekala s vydatnou snídaní

18 May 2017

K dnešní večeři jsme měli barbecue na pláži. Humra, tuňáka, kalamáry, kuřátko, pita chléb a brambory. Tyhle dobrůtky jsme zalily kokosem a čekáme, co to s námi udělá :).
Kulturní adaptace :)
Na pláži nejsme ani chvilku samy. Naši masajští přátelé se rozhodli, že bez šnorchlovámí, výletu na delfíny a suvenýrů prostě nemůžeme z Paje odjet. Zatím jsme se nechaly ukecat pouze na kokos :).
Našly jsme ráj ♡
Za zvuku kokrhání kohouta, bučení krav a vydatného bubnování deště, vám přejeme dobré ráno :). Takhle vypadá výhled z našeho pokoje.

17 May 2017

Po značně náročném dni jsme dospěly svého domova pro příští tři dny. Paje. Moře jsme nestihly, neboť zde se stmívá již v 19 hod. Zítra vykročíme pravou nohou a vše doženeme. Jakožto chytré horákyně jsme si koupily místní SIM kartu a tak budeme snad online neustále. Konečně sprcha, už nesmrdíme jako tchoři. Instantní polévky nám zaplnily bříška. Za zvuků afrického rapu a ležící pod nebesy (moskitiérou) přejeme dobrou noc :)
Po čtyřech dlouhých hodinách jsme konečně dopluly za Zanzibar. Strhla se o nás bitka mezi řidiči taxi a naštěstí pro nás vyhrál řidič s poloviční cenou než nabízeli ostatní :). Cestou do Paje jsme míjely hliněné chatrče, volně se potulující krávy a přeplněné dala-dala (místní dopravní prostředek).
Najít kufry: splněno Cestovat místní dopravou: splněno Nechat si odnést kufr od černochů: splněno Nechat se odvést trajektem na Zanzibar: právě probíhá
Posilněné lasagnemi přejeme krásné ráno z Dar es Salaam. Sehnat víza, zavazadla a můžeme pokračovat do přístavu ;)

16 May 2017

Zdravime z Dubaje :) kapitánka Slovenka Andrea nás úspěšně dovedla až sem. O půlnoci pražského času pokračujeme v naší štaci dál. Lucka :)
Cestování s Fly Dubai můžeme doporučit :). K pozdnímu obědu jsme měly kuřátko s rýží a dostaly jsme tajemný box plný dobrůtek, včetně oliv a hummusu ♡. Už se těšíme na další let. Pája
Za hodinu vzlítáme. Ahoj v Dubaji ♡.