Europe · 14 Days · 26 Moments · June 2017

Švédsko: dobrodružství v zemi Vikingů


14 July 2017

Alkohol jako zakázané ovoce - Další věci, která je tu poněkud odlišná, je silné omezení dostupnosti alkoholu. Dlouhé severské mrazivé noci, které v severních oblastech tmou nebo aspoň šerem pokrývají celou denní dobu na lidi musí působit silně depresivně, z čehož pramení velký sklon k alkoholismu. Místní vlády na to reagovaly poměrně rázně. Dříve tu vládla prohibice, nyní je alkohol sehnatelný převážně jen ve velmi omezené státem kontrolované sítí speciálních prodejen. Ve Švédsku si tak v běžné samoobsluze koupíte pouze pivo do 3,5 % alkoholu nebo nealkoholické víno či cider. V Norsku je to o něco lepší, v potravinách mají pivo i cider o 4,7 % alkoholu. Dalším znesnadněním je prodej pouze do určité odpolední hodiny. Jistým omezením jsou i ceny alkoholu. Pivo v potravinách stojí v přepočtu asi 70-110 Kč/0,5 l. Nejlevnější sedmička vína v prodejnách s alkoholem stojí 400 Kč a více.

12 July 2017

Počasí - Cesty do jiných zeměpisných šířek s sebou přináší i počasí, na které není člověk zvyklý. Na jihu, např. ve Stockholmu, bylo pěkné severské letní počasí. Našinec si to může představit jako když je u nás z kraje jara hezky - na sluníčku je dobře, i na kraťasy, když ale slunko zajde, moc teplo není. Každopádně max. 23 st. C. Cestou na sever sluníčka ubývalo a padaly teploty, v noci i ke 2 st. C. Počasí se místy rychle měnilo, převážně se to ale bez větších srážek. Na túře v Oviksfjevenu se pravidelně střídaly přeháňky různé intenzity s teplým počasím v řádu několika desítek minut. Bylo docela komické požadovat lidí, jak se po zhruba čtvrthodině pravidelně oblékali do bund a pláštěnky a potom zase vyslékali do triček a sušili mokré bundy.

6 July 2017

Typický skořicový šnek. Vyrábí se v různých způsobech zamotání. Je výborný. Ve většině kaváren je stůl se sladkým pečivem, kde si každý může nabrat na talíř nebo do pytlíku co chce a pak to jde k pokladně zaplatit.
Vodopád Tänforsen. Největší vodopád ve Švédsku. Krátká procházka po stezce okolo a pak už vzhůru do Norska.
Červené domky - Představitelem typicky švédské architektury jsou dřevěné domky natřené charakteristickou červenou barvou. Dřevěné jsou jednoduše proto, že je zde tento materiál velmi dostupný, červená barva má spojitost s místním hornictvím. Hornické obce byly o poznání bohatší, než okolní rolnické a proto chtěli svoje bohatství dávat najevo. Bohužel symbol tehdejší majetnosti, cihlový dům, byl drahý i pro ně. Tak jednoduše postavili domek dřevěný a natřeli ho na červeno, aby cihly připomínal. Tato barva, podle Falunu nazvaná falurött, získávaná v lomech z oxidu železa se ukázala jako skvělý konzervační prostředek na dřevo. Proto se staly tyto stavby oblíbené po celé zemi a vzniklo dokonce samostatné řemeslo lidí, kteří putovali krajem a barvu vyráběli. Stejná barva se později začala používat na zdobení dalarnských koníků - tradičního dřevěného suvenýrů, jehož výrobou si chudí rolní přivydělávali.

5 July 2017

Dneska táboříme v lese. V předsíni nám roste borůvčí. Předpověď na dnešní noc je 2 st.
Severská zajímavost: stromy mají stočené kmeny pod kůrou, protože jsou tak odolnější.
Naše túra do Bydalen začala v autobuse slovy řidiče:"vidíte vlevo ten sníh? Tak tam jdete!" Nakonec to ale tak žhavé nebylo. Sníh jsme po cestě viděli jen zdálky, ale kosa byla, protože pořád foukalo. Počasí se měnilo každých 5 min. Chvilku svítilo slunko a chvíli pršelo a tak pořád dokola až do tábořiště u řeky. Túra to ale byla pěkná, ušli jsme cca 15 km.
Skoropolární noc - Blížíme se k polárnímu kruhu. Sice je to k němu ještě pořádný kus a během naší cesty jej nedosáhneme, ale v porovnání s naším domovem jsme skoro u něj. Taky to začínáme silně pociťovat. Hodinky ukazují 23:45 (ještě se ujišťuji u Hanky, že mi skutečně nejdou špatně), venku 10 st. C a silně fučí. Lezu do spacáku a venku je světlo jako ve dne. A to je zamračeno. Hmm, tak si možná ještě před spaním budu ve stanu chvilku číst. Baterka není potřeba. Část výpravy dokonce právě nastoupila k výstupu na kopec v okolí. Myslím, "noční výstup", jak to nazývají, je poměrně nepřesně označení. Ve 3 ráno se budím. Venku i ve stanu pořád stejné světlo. Dívám se na hodinky, které jsou jediný objektivním ukazatelem času a bez nich by tu byl člověk úplně mimo. To je ale i s nimi... No nic, spím dál. Ráno jsem se ve sprše dozvěděl, že i v 1 hod bylo světlo. Dovolená na severu má prostě něco do sebe.

4 July 2017

Další ubytování. Popojeli jsme dále na sever, takže v noci už není skoro vůbec tma. Je to matoucí, protože se nám nechce vůbec spát, ani když je půlnoc. Ráno, s písní od Jarka nohavici na rtech - my bychom umrzli jim není zima...- lezeme ze stanu a je nám zima.
Angličtina - téměř všechny nápisy jsou dvojjazyčné a všichni lidi mluví anglicky. Lidé jsou tu komunikativní a anglicky umí snad úplně všichni. A velmi dobře. A je jedno, jestli je to úředník na poště, policista nebo paní za pokladnou v supermarketu. Stačí sebemenší náznak, kterým dá člověk najevo, byť nevědomky, že není zdejší, třeba když neodpoví na švédský pozdrav "Hej!" a lidé tu úplně samozřejmě přecházejí na angličtinu. Dokonce mě prokoukli, i když jsem pozdravil švédský. Asi to moje "Hej" nebylo dostatečně skandinávské. Zkusím to příště ještě lépe.
Procházka národním parkem Hamra. Roste zde moruška, ze které se vyrábí marmeláda typická pro Švédsko. V jednom z nejstarších parků se nachází ostrovy původního typicky švédského lesa. Stromy mají zakroucený kmen, čímž jsou odolnější. Kusy lesa volně přechází do mokřadů a jezer.
Zastávka na nákupy ve městě Mora. Koupili jsme i pár produktů typických pro Švédsko. třeba knockebrot, sýr v tubě s různými příchutěmi. Prodávají dokonce i barevný květák.
Návštěva měděného dolu. Legenda praví, že ho našla koza. Vrátila se k farmáři s červenými rohy a on ji následoval do lesa. Řekl si,že je dobré místo pro důl. Práce horníka v tomto dole byla v minulosti velmi žádaná, protože za dob hladomoru dostávali místo peněz jídlo pro celou rodinu. Horníci se zde průměrně dožívali vyššího věku než zbytek Švédska, protože neumřeli ve válce. Dolování probíhalo neorganizovaně a některé stěny byly velmi tenké. v 17. Stol. Došlo ke zhroucení, nikdo však nezemřel, protože se zrovna slavil midsomar, svátek léta a nikdo tam nepracoval.

3 July 2017

Do kempu jsme dorazili celkem brzo, ale jen co jsme vyrazili na procházku kolem jezera začlo pršet. V polní kuchyni se zatím chystala večeře. Počasí si s náma hraje, chvilku prší a chvilku ne. Poznávací večírek u ohně nakonec proběhl a viděli jsme i velmi dlouhý západ slunce nad jezerem.
Gamma Uppsala - prehistorické pohřebiště, původně se zde nacházelo přes 2000 pahorků, do dnešních dnů se jich dochovalo jen kolem 250. Zastihla nás tu bouřka, tak jsme si chvíli odpočinuli v kostele, kde je pohřben A. Celsius.
Návštěva univerzitního města Uppsala. Katedrála je údajně největší ve Skandinávii a jsou zde pohřbeny významné osobnosti. Také se tu konají korunovace švédských králů. Naproti je budova s kupolí, kde v minulosti probíhaly pitvy. Zároveň je to město, kde působil Carl Linné. V jeho botanické zahradě je skleník, kde jsou i černé rajčata.

2 July 2017

Tentokrát jsme se ubytovali v kempu nedaleko Stockholmu. Sice se opět zatáhlo, ale to nevadí, aspoň mužem jít spát dřív.
Švédský skanzen ve Stockholmu. Část expozic je oživená, lidí tam pracují, jako za starých časů. Viděli jsme i soby.
Muzeum lodi Vasa. Měla to být největší válečná loď své doby. Potopila se ale asi po 20 minutách své první slavnostní plavby. Ze dna byla vyzvednuta po 333 letech. Po 17 letech konzervace kolem ní postavili muzeum.
Hlavní město Stockholm, návštěva věže radnice, kostel a nejmenší socha na světě. Město se rozkládá na mnoha ostrovech, které jsou propojené mosty. Na věž radnice vede 365 schodů. Samotná radnice pochází z roku 1923 a na její výstavbu bylo potřeba 8 mil. cihel. Nachází se v ní modrý sál, kde se uděluje Nobelova cena.

1 July 2017

Večerní ubytování na tábořišti. Stihli jsme i rychlou koupačku v jezeru. Počasí je krásné. Akorát jsme málem byli sežráni malými muškami. Noci jsou tu opravdu krátké, úplně se setmí až kolem půlnoci a jen na pár hodin.
Momentky z autobusu. Cesta kolem jezera Vättern. Udělalo se krásně.
Po 5 hodinách jsme dorazili do cíle plavby, do města Trelleborg. Počasí se mírně zlepšilo,už neprší.
Dorazili jsme na trajekt do Rostocku a vyjíždíme směr Švédsko. Lehce mrholi, ale zima není.

30 June 2017

Odjezd z Brna 18:00