Norway, Sweden · 9 Days · 30 Moments · July 2017

Norsko: dobrodružství v zemi trolů


14 July 2017

Poslední noc v kempu u moře a pak už hurá přes Dánsko a domů.
Procházka po národním parku Tresticlan. Času bylo hodně, tak zbylo i na sbírání a ochutnávání místních borůvek.
S elektrokoňmi pod kapotou - Další věci, která našince trkne do očí je množství elektromobilů, které zejména ve větších městech potkává. Asi jejich rozšíření prospívá celková pokrokovost severských zemí, ekologicky zaměřené smýšlení (i když ekologičnost elektromobilů je stále diskutabilní) či vyšší majetnost zdejších obyvatel. Nemalou roli jistě hrají i výrazně státní dotace na jejich pořízení. Tak či tak, třeba v Oslu či Stockholmu jich jezdí mraky.

13 July 2017

Zpátky ve Švédsku. Sjeli jsme už hodně na jih a světla znatelně ubylo. Dneska v noci bude po dlouhé době na pár hodin i tma.
Odpolední procházka po Oslu. Moderní budova opery symbolizuje ledovec plující po vodě. Prošli jsme se rovněž proslulým Vigelandovym parkem, kde jsou jeho sochy.
Muzeum lodi Fram a muzeum voru Kon-tiki. Originál lodi Fram se dá projít. Moc krásné muzeum, lze si vyzkoušet i jaké to je táhnout sáně nebo jaká je na severním pólu zima. Při návštěvě muzea voru Kon-tiki člověka napadne, čeho jsou jiní lidé schopni, když si něco umanou a mají i schopnost k tomu strhnout ostatní.

12 July 2017

Poslední ubytování v Norsku.

11 July 2017

Psi, děti a modelky na horách - Pokud se v Norsku právě škrábete během túry na strmou skálu a vaše jediné myšlenky směřují k tomu, že pokud jednou dáte nohu či ruku na nesprávné místo, už vás doma nemusí očekávat, patrně vás na jejím vrcholu napadne zvláštní věc. Totiž to, že jste po celou dobu výstupu ve velmi hojném počtu míjeli poněkud zvláštní turisty, kteří u nás ani v Tatrách moc nechodí a které by vás asi ani nenapadlo do takového terénu brát s sebou. Konkrétně děti ve věku i pod 5 let a čtyřnozí miláčci všech možných ras. Není ani výjimkou potkat vysoké, hubené a možná i namejkapované blonďaté modelky. Důvod je prostý. Vikingské děti jsou drsnaci už odmala a rodiče je vedou od útlého věku k lásce k přírodě. Modelky nejsou modelky, ale prostá norská děvčata, takhle totiž vypadají skoro všechna. A ti psi? V Norsku prostě sportuje celá rodina společně. A vidíte, vy jste se při výstupu báli jen sami od sebe...
Celodenní túra přez hřeben Besegen. Rano jsme přejeli kousek po jezeře Gjende a vyrazili na vrchol. Při obědě jsme byli svědky žádosti o ruku jednoho norského páru. Túra to byla moc krásná i náročná. Kus se lezl po kamenech téměř kolmo nahoru.

10 July 2017

Počasí - Po přejezdu do Norska se počasí trochu změnilo. Sice tyto země leží těsně vedle sebe, ale každá na jiné straně skandinávského pohoří a je tu znatelný rozdíl ve vlivu Atlantiku a různé proudění z něj. Postupně jsme sjížděli na jih a teploty už nepadaly tak nízko. Místní specialitou jsou ale velmi rychle a nečekaně změny počasí. To že je tu jasno a člověk na slunci svléká všechny vrstvy až na triko ještě neznamená, že za 15 minut se zcela nezávazně černými mraky a nezačnou padat, jak v Plzni říkají, hovna s háčkama. Člověk na to jen nevěřícně kouká. Norské léto je obecně chladnější a hlavně deštivější. Proto také pršelo skoro každý den. Jen jednou však propršela celá noc. Balení mokrých stanu je mimořádná zkouška charakteru...
Přesunuli jsme se do národního parku Jotuhaimen. Zítra vyrážíme za soby. Kempujeme u řeky Sjoa.
Odpočinek u řeky Sjoa. Ostatní vyrazili na raft, my jsme relaxovali u řeky.
Nejstarší roubený kostel v Norsku v městečku Lom.

9 July 2017

Ubytování v kempu u jezera. Při příjezdu nás uvítala duha a nakonec jsme viděli i originální západ slunce.
Ledovec Briksdalbreen. Největší pevninský ledovec v Evropě. Na délku má 100 km a mocnost až 600 m. Viděli jsme jeden z jeho splazů. Je to nepopsatelné, jak je obrovský. Po cestě k ledovcovému rameni jsme museli překonat dva tunely mimořádně délky, jeden 3700 m a druhý dokonce 4300 m dlouhý.
Vrchol Dalsniba, až nahoru vede silnice, takže se tam dá dojet autem nebo busem. Z vrcholu máme Geirangen fjord jako na dlani. Na terase jsme stylově poobědvali losí salám.
Rychlá fotopauza výhledu na Geirangen fjord a už zase jedeme dál až na vrchol Dalsniba.
Vyhlídková plavba lodí po fjordu Geirangen. Cestou jsme viděli vodopád 7 sester a Nápadník. Legenda praví, že nápadník postupně žádal o ruku každou ze sester, ale ty ho odmítly. Smutek teď utápí v lahvi alkoholu, která je uprostřed vodopádu. Dále je tu hora, která se posouvá a hrozí, že se odlomí a spadne do moře, čímž způsobí tsunami. Je proto monitorována národním institutem a obyvatelé vesnice nacvičují evakuaci. Na svazích podél jezera je několik farem, kde lidé hospodařili. Díky jednomu teplému létu se prý na jedné farmě urodilo 100 kg meruněk. Ze svahu vedly k jezeru žebříky, po kterých se sestupovalo do lodi. Říká se, že když přijel výběrčí daní, farmáři vytáhli žebříky a výběrčí musel odejít s nepořízenou.

8 July 2017

Ubytování v kempu přímo ve vesnici Geirangen. Během stavení stanu jsme se stali atrakcí pro japonské turisty, kteří si nás přes plot fotili.
Rychlý trajekt do protějšího údolí a už jedeme do Geirangen fjordu.
Krátká zastávka u divokých peřejí.
Trolí stezka - momentky z autobusu. Vzhledem k počasí jsme se rozhodli si trolí stezku užít jízdou autobusem. Vrchol byl v mracích, tak jsme si nahoře dali aspoň vafli a čekali na ostatní, kteří šli pěšky. Cesta je otevřena jen přes léto a je to národní kulturní památka.
Dopolední procházka po Åndalsnes, městečku, kde jsme kempovali. Protože prší, program se lehce změnil. Většina skupiny šla na vyhlídku na Nesakslu, já jsem se šla projít do městečka. Zrovna se tu chystá nějaká slavnost, je tu i pár historických vozidel.

7 July 2017

Dnešní ubytování je o poznání luxusnější, máme 19 st a stanujeme ve velkém kempu nedaleko trolí stěny. Norské kempy mají zajímavost, že se za teplou vodu platí.
Fotící zastávka u peřejí a slavné trolí stěny, která je vysoká 1 km.
Nákup v Dombasu, nakonec jsme našli i sobí a losí salámy.
Putování náhorní plošinou za pižmoni. Nakonec jsme je viděli, ale jen z dálky. Stejně je doporučeno z bezpečnostních důvodů být nejblíž 200 m od nich.

6 July 2017

Dneska taborime v kempu v nádherném údolí, kde řeka protéká soutězkou a má nádherně tyrkysovou barvu.
První zastávka v Norsku. Trondheim s největší katedrálou v Norsku. Tvrdí sice, že v celé Skandinávii, ale nám ta v Uppsale přišla větší. O té taky tvrdí, že je ve Skandinávii největší.
Domky se zahrádkou na střeše - Stejně, jako ve Švédsku, i v Norsku se téměř na každém kroku či každém výhledu z autobusu setkáváme s tradiční architekturou venkovských domku. Místní zvyklostí jsou domky se střechou tvořenou trávníkem, někdy zkrášleným různobarevnými krytkami. Důvod je ryze prakticky - trávník pod sebou udržuje stabilní teplotu, díky které je v chaloupce v zimě teplo a v létě příjemně chladno. I když tady je v létě chladno i venku. A jak se taková střecha udržuje? Dříve se na farmách o trávu na střeše postaraly ovečky. Ti co dnes domácí zvířata nemají, to jednoduše vezmou sekačkou. Tak či tak, pro našince je to vždy poněkud netradiční pohled.